400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.

Günlük Multi Vitaminler Yaşlı İnsanlarda Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir 

 • Patrone Pharma
 • Haberler
 • Günlük Multi Vitaminler Yaşlı İnsanlarda Beyin Fonksiyonlarını İyileştirebilir 

The Guardian haberine göre

Deneme, takviyelerin düşüşü %60 oranında yavaşlatabileceğini buldu, ancak Alzheimer ve demans uzmanları daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyulduğu konusunda uyardı.

Yaşlanan beyin işlevine fayda sağlayabileceğini gösteren ilk ABD çalışmasına göre, günlük bir multivitamin ve mineral takviyesi yaşlı insanlarda bilişsel düşüşü azaltabilir.

2.200’den fazla 65 yaş üstü kişiyi kapsayan deneme, günlük takviyelerin bilişsel gerilemeyi yaklaşık %60 veya yaklaşık iki yıl yavaşlatabileceğini ve en önemli etkilerin kardiyovasküler hastalık öyküsü olan yaşlı kişilerde görüldüğünü öne sürüyor.

Ancak Alzheimer hastalığı ve bunama uzmanları bulgularla cesaretlenirken, yaşlıları bilişsel gerilemeden korumaya yardımcı olmak için günlük multivitaminleri önermeden önce etkiyi doğrulamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğuna dikkat çekiyorlar. Önceki diyet takviyeleri testlerinin hastalık üzerinde hiçbir etkisi olmamıştır.

Araştırmacılar Alzheimer ve Dementia’da şunları yazdılar: “Güvenli, kolay erişilebilir ve düşük maliyetli bir multivitamin-mineralin günlük kullanımının bilişi iyileştirebileceğine dair yaşlı kadın ve erkekler üzerinde yapılan uzun süreli, randomize kontrollü bir denemede ilk kanıtı sağladık.” Alzheimer Derneği Dergisi. “Bu bulgu, beyin sağlığı ve gelecekteki bilişsel gerilemeye karşı direnç için önemli halk sağlığı etkilerine sahip olabilir.”

Dünya çapında yaşlanan nüfusla birlikte bunama, önde gelen küresel sağlık sorunlarından biri haline geldi, ancak yaygın türlerden herhangi birini tedavi edebilecek hiçbir ilaç yok. Birleşik Krallık’ta, çoğu Alzheimer hastalığı veya “vasküler demans” olan yaklaşık 850.000 kişi bunama ile yaşıyor. 65 yaş üstü ve diyabet, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve depresyonu olanlar en fazla risk altındadır.

Kuzey Carolina’daki Wake Forest Üniversitesi ve Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’ndeki araştırmacılar, günlük kakao özütünün veya mineralli multivitaminlerin 65 yaş ve üstü 2.262 kişide hafızayı ve diğer zihinsel görevleri iyileştirip iyileştirmediğini araştırdı. Araştırmacılar, kelime listelerini, sayı problemlerini, sözlü akıcılığı ve hikayeyi hatırlamayı içeren testler aracılığıyla, üç yıllık deneme öncesinde ve sırasında katılımcıların “küresel bilişlerini” derecelendirdiler.

Kakao özü, flavanol adı verilen maddeler açısından zengindir ve geçmiş araştırmalar, beyin fonksiyonu için bazı faydaları olabileceğini öne sürmüştür. Ancak en son deneme, günlük kakao takviyelerinin insanların bilişsel performansında hiçbir fark yaratmadığını buldu. Bununla birlikte, günlük multivitamin-mineral takviyelerinin, özellikle demans için bilinen bir risk faktörü olan kardiyovasküler hastalığı olanlar için bilişsel puanları iyileştirdiği görüldü. Yazarlar, sonuçların “ya daha fazla göreceli iyileşme ya da kardiyovasküler hastalığa bağlı bilişsel düşüşten daha fazla koruma” olduğunu öne sürüyorlar.

Wake Forest Üniversitesi’ndeki Cosmos araştırmasının baş araştırmacısı Prof Laura Baker, bilişsel gerilemeyi önlemek için günlük multivitaminleri önermek için henüz çok erken olduğunu söyledi. “Bu ön bulgular umut verici olsa da, daha geniş ve daha çeşitli bir insan grubunda ek araştırmalara ihtiyaç var. Ayrıca, multivitaminin yaşlı erişkinlerde bilişselliğe neden fayda sağlayabileceğini daha iyi anlamak için hala yapacak işlerimiz var” dedi.

Edinburgh Üniversitesi Birleşik Krallık Demans Araştırma Enstitüsü’nde grup lideri olan Prof Tara Spires-Jones, çalışmanın iyi yürütüldüğünü, ancak katılan insanların çoğunun yüksek eğitimli beyaz insanlar olduğunu kaydetti.

“Sonuçların daha geniş popülasyonda geçerli olduğunu doğrulamak önemli olacak” dedi. “Ayrıca bu çalışmadan multivitamin kullanımının Alzheimer hastalığı gibi bilişi etkileyen hastalıkları önleyip önlemeyeceği net değil. Birkaç diyet takviyesi, Alzheimer hastalığının tedavisi olarak test edildi ve şimdiye kadar hiçbiri etkili olmadı.”

Alzheimer Derneği baş bilim sorumlusu Dr Maria Carrillo şunları söyledi: “Bu, yaşlı yetişkinler için multivitamin-mineral takviyesinin bilişsel yaşlanmayı yavaşlatabileceğini gösteren ilk olumlu, büyük ölçekli, uzun vadeli çalışmadır. Alzheimer Derneği bu sonuçlarla cesaretlendirilirken, yaşlı erişkinlerde bilişsel gerileme riskini azaltmak için bir multivitamin takviyesinin yaygın olarak kullanılmasını önermeye hazır değiliz.

“Daha geniş, daha çeşitli çalışma popülasyonlarında bağımsız doğrulayıcı çalışmalara ihtiyaç var” diye ekledi. “Gelecekteki tedavilerin ve önlemelerin tüm popülasyonlarda etkili olması çok önemlidir.”

Diğer Haberler

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz Boş
  50TL İNDİRİM KUPONU!
  Mail listemize abone olarak anında 50TL indirim kuponu kazanabilirsiniz!
  *kuponlar tek kullanımlık olup, mail adresinize gönderilecektir.
   Abone Ol
   Gizlilik Politikasını okudum, onayladım, kabul ediyorum.