400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
Yorgunluk

Yorgunluk

Aslında çok sık duyduğumuz, hatta kurduğumuz bir cümledir: “Çok yorgunum.” Gün içinde sürekli yorgun hissediyor ancak bu yorgunluğunuzu da sebeplendiremiyor musunuz? Bu durumun sebebi, gündelik alışkanlıklarımızdan ya da rutinimizden kaynaklanıyor olabilir. Bu yüzden, kendimize öncelikle şu soruları sormalıyız:

Yorgunluk

Uyku kalitem ve düzenim nasıl?

Gün içerisindeki performansımızı doğrudan etkileyen en önemli faktörlerden birisi uyku. Yetersiz ya da kalitesiz uyku başka sorunların yanı sıra, yorgun hissetmemize de neden olabilir.

Yeterli ve sağlıklı besleniyor muyum?

Evet, gün içinde enerjimizi doğrudan etkileyen en önemli faktörlerin belki de en başında geliyor beslenme. Vitamin ve mineral gibi önemli içerikler açısından zengin olmayan beslenme alışkanlığı da yorgunluk hissinin sebebi olabilir. Sebze ve meyvelere yer verdiğimiz, düzenli bir beslenme alışkanlığı edinmeliyiz.

Yeterli ve sağlıklı besleniyor muyum?

Kaç litre su içiyorum?

Şunu belirtmeliyiz ki, az su içmek kesinlikle yorgunluk olarak doğrudan günlük yaşantımıza yansımaktadır. Günde ortalama 2 litre su içtiğimizden emin olmalıyız. Unutmayın, tüketmemiz gereken ortalama su miktarı, spor gibi aktiviteler ya da mevsime göre değişmektedir.

Günlük rutininde spor var mı?

Ağır bir sporu kastetmek de, daha hareketli bir yaşam tarzı, belirli saatlerde yaptığımız yürüyüş ya da hafif tempolu egzersizler, emin olun bizi çok daha dinç hissettirecektir.

Stresli bir dönemden mi geçiyorsun?

Stress de yine bizi bitkin hissettiren faktörlerin başında geliyor. Eğer stresli bir süreçten geçiyorsanız, açık havada yürüyüş ya da koşu gibi egzersizleri ve biraz da sosyalleşmeyi ihmal etmeyin.

Bu sorulara verdiğin cevaplar ve bu doğrultuda yapacağın düzenlemeler sayesinde, daha enerjik, hayat dolu ve zinde olacağını göreceksin.

Bu yazı tibbi bir öneri ya da bilgi niteliğinde değildir. Uzun süre kurtulamadığınız yorgunluk hissi medikal bir durumdan kaynaklanıyor da olabilir. Bu durumda, mutlaka bir doktora başvurmanızı önermekteyiz.

Energia olarak, sağlıklı ve enerji bir dolu yaşam diliyoruz.

Diğer Haberler

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz Boş
  50TL İNDİRİM KUPONU!
  Mail listemize abone olarak anında 50TL indirim kuponu kazanabilirsiniz!
  *kuponlar tek kullanımlık olup, mail adresinize gönderilecektir.
   Abone Ol
   Gizlilik Politikasını okudum, onayladım, kabul ediyorum.