500TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
Sporcular ve Magnezyum

Sporcular ve Magnezyum

Profesyonel ya da amatör olsun bir çoğumuz sporcuların sıklıkla magnezyum takviyesi aldıklarını duymuşuzdur. Hatta, spor salonlarında en çok konuşulan minerallerin başında magnezyum gelir.

Tüm bunların aslında bir sebebi var.

Öncelikle belirtelim ki magnezyum esansiyel mineraller arasında yer alıyor, yani; vücudumuz üretemediği için mutlaka besin ya da takviye yolu ile dışarıdan alınmalıdır. Aksi takdirde, bu durum magnezyum eksikliğine bağlı kramp, mide bulantısı ve yorgunluk gibi birçok sorunu tetikleyecektir.

Magnezyum yüzlerce metabolik reaksiyonda yer alır.

Magnezyum, kasların düzgün bir şekilde işlevlerini görmesi ve enerji üretimi gibi sağlığımız için olmazsa olmaz yüzlerce metabolik reaksiyonda yer almaktadır. Bu kadar önemli olan magnezyumun spor ve sporcular için faydalarından bazıları şu şekilde sıralayabiliriz:

Magnezyumun Faydaları

Daha Güçlü Kaslar

Hangi spor olursa olsun, daha güçlü kaslar daha büyük başarı anlamına gelmektedir. Söz konusu, ağırlık ve fitness gibi kasların çok stres altında olduğu sporlar olduğunda, güçlü kaslar başarıda daha büyük bir paya sahiptir. Yapılan çeşitli çalışmalar, magnezyum takviyesinin kaslarda laktik asit birikmesini azalttığını ve kas gücünü artırdığını göstermiştir. Bu yüzden, özellikle uzun süredir vücut geliştirme, ağırlık ya da fitness gibi sporlarla ilgilenenlerin takviye olarak magnezyum alması faydalı olacaktır.

Magnezyumun Kas Üzerinde Etkisi

Sporcular için önemli konulardan biri de şüphesiz kas kütlesini korumak. “Oo küçülmüşsün.” ya da “Kollarım çabuk küçülüyor.” gibi cümlelere hiç de yabancı değiliz. Esasında kas kütlesi elde etmek kadar kas kütlesini korumak da zordur. Çünkü yapılan her idman, kaslarda küçük hasarlar oluşturulması, düzgün beslenme ve dinlenme ile zarar gören kasların daha da iyileşerek güçlenmesi ve daha kütlesel anlamda gelişmesi prensibine dayanır. Magnezyum, yaşa bağlı kas kütlesi kaybı da dahil, özellikle yaşa bağlı kas kayıplarının önüne geçmede etkili olmaktadır.

Uzun Süreli Dayanıklılık

İster atletizm ister vücut geliştirme olsun, antrenmanlardan verim alınması ve daha ileriye gidebilmek; idmanları şiddetine ve idmanlarda gösterdiğimiz performansa bağlıdır. Magnezyum, takviye olarak alındığında kasların daha dirençli olmasına, özellikle direnç gerektiren idman ve sporlarda performansın artmasına yardımcı olabilir. İdman ne kadar verimliyse sonuç da o kadar büyük olacaktır.

Hızlı Toparlanma

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, spor alanında ilerlemek, kasların daha da büyümesi, idmanlarda zarar verilen kasların bir sonraki idmana kadar iyileşerek eskisinden daha güçlü, dirençli ve kütle anlamında gelişmesi prensibine bağlıdır. Magnezyum, kasların iyileşme süresini kısaltarak çok daha kısa sürede toparlanma sağlanmaktadır. Bu da haftalık ya da aylık düşündüğümüzde daha sık idman atabileceğimiz anlamına gelmektedir.

Diğer Haberler