400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
Mevsim Geçişlerinin Etkileri

Mevsim Geçişlerinin Etkileri

Mevsim geçişleri, özellikle sıcak yaz günlerinden sonra gelen sonbahara geçiş, hem vücudumuzu hem de ruh halimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor.

Sıcaklık farkları, tükettiğimiz besinlerin değişmesi ve kısalan günlerle beraber gün ışığını daha az görüyor olmamız, fizyolojik ve hormonal değişiklikleri tetikleyerek yorgunluk ve halsizlik hissine sebep olabiliyor. Dahası, soğuyan hava, grip ve nezle gibi hastalıkların artmasına da yol açmaktadır.

Mevsim değişikliği herkesi aynı ölçüde ve şekilde etkilemez ancak, bu geçişin etkilerini şu şekilde genelleyebiliriz:

 • Yorgunluk ve halsizlik
 • Daha az enerjik hissetme
 • Uyku düzeninde aksamalar
 • Beslenme ve iştah bozuklukları
 • Mutsuzluk hissi
 • Sevdiğimiz etkinliklere karşı ilgi azalması

Unutmayın ki yalnız değilsiniz; mevsim geçişleri aslında bir çoğumuzu olumsuz etkiliyor. Ancak, günlük rutinimizde yapacağımız değişiklikler ya da gerekli vitamin ve mineral takviyesi gibi tedbirlerle, bu etkiyi en az şekilde hissedebiliriz.

Öncelikle gün içerisinde daha aktif olmaya, spor gibi etkinliklere daha çok yer vermeye çalışmalıyız. Spor yapmak daha enerjik hissetmemizi sağylayacağı gibi, depresif ruh haline de iyi gelecektir. Depresyonun daha sık görülebileceği bu dönemde sosyal ilişkilerimizi de güçlü tutmaya özen göstermeliyiz.

Bunların dışında belki de yapabileceğimiz en önemli şeylerden biri de beslenme düzenimizi korumak, bol miktarda çeşitli sebze ve meyve tüketmektir. Gün boyu süren yorgunluk ve halsizliğe karşı, bize daha çok enerji veren gıdalara ve besin takviyelerine yönelmemiz gerekiyor.

Multivitamin

Gün içerisinde daha enerjik olmak için alabileceğimiz en etkili takviyelerden biri multivitamin takviyesi olacaktır. Zengin içeriği sayesinde multivitamin takviyeleri, ihtiyaç duyduğumuz çeşitli vitaminleri almanın en pratik yoludur diyebiliriz.

C Vitamini

C vitamini de enerji veren vitaminlerin başında gelmektedir. C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek ya da takviye olarak almak, kurtulamadığımız yorgunluk hissine iyi gelecektir. Öte yandan, C vitamini soğuyan havalarda hastalık ve virüslere karşı bağışıklığımızı güçlendirerek, vücut direncimizi artıracaktır.

D Vitamini

Güneş ışınlarından yeterince faydalanamadığımız bu süreçte, D vitamini eksikliği yorgunluk, halsizlik ve depresyona yol açabilmektedir. D vitamini açısından zengin gıdalara öncelik vermek halsizliğe ve yorgunluğa iyi gelecektir. Gıdalardan yeterli miktarda alınamadığı durumlarda mutlaka takviye olarak almalıyız.

Eğer, mevsim değişikliği sizi normalden daha kuvvetli etkiliyorsa ya da çok uzun bir süre devam ediyorsa, profesyonel bir yardım almanızı öneririz.

Energia sağlıklı günler diler.

Diğer Haberler

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz Boş
  50TL İNDİRİM KUPONU!
  Mail listemize abone olarak anında 50TL indirim kuponu kazanabilirsiniz!
  *kuponlar tek kullanımlık olup, mail adresinize gönderilecektir.
   Abone Ol
   Gizlilik Politikasını okudum, onayladım, kabul ediyorum.