400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
Hafıza Vitamini/ B12 Vitamini Faydaları

Hafıza Vitamini/ B12 Vitamini Faydaları

Unutkanlık sorunu yaşayan arkadaşlarımıza hemen biraz da şaka ile B12 Vitamini almalarını söyleriz. Eksikliği unutkanlık ile özdeşleştirilen B12 Vitamininin, aslında vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlemesinde o kadar çok  işlevi var ki, B12 Vitamini eksikliği sadece unutkanlık değil, zayıflamış bağışıklık sistemi ya da kansızlık gibi birçok soruna da yol açabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Belirtileri

B12 Vitamini eksikliği, yeterince B12 vitamini alamadığımız durumlarda kendini gösterir. İlk akla gelen belirtilerinden biri kafa bulanıklığı ve hafıza sorunlarıdır. Bu nedenle yeterince B12 Vitamini alınmadığı durumlarda, unutkanlık yaşama ihtimalimiz artmaktadır. Bunların yanı sıra, bağışıklık sisteminde zayıflamaya yol açarak buna bağlı diğer sorunları da tetikleyebilmektedir. Bilinen diğer yaygın belirtileri kansızlık ve enerji düşüklüğü ile kendini gösteren bir halsizlik durumudur.  Unutmayalım ki  bu semptomlar tek başına B12 vitamini eksikliği tanısını koymaya yetecek kadar belirleyici değildir.

B12 Vitamini Faydaları

beyin fonksiyonunu İyileştirir

B12 Vitamini, uygun sinir fonksiyonu ve beyin sağlığı için de önemlidir. Çalışmalar, B12 vitamini eksikliğinin hafıza kaybı ve bunama dahil olmak üzere bilişsel bozukluğa yol açabileceğini göstermiştir. Bu sebeple yeterli B12 Vitamini almak, beynin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlayarak unutkanlık gibi durumların önüne geçebilir.

kansızlığı önlemeye yardımcı olur

B12 Vitamininin en önemli işlevlerinden biri kırmızı kan hücrelerinin üretilmesidir. Yeterli B12 Vitamini olmadan, vücudunuz yeterince kırmızı kan hücresi üretemez ve bu durum anemiye yol açabilir.

enerji düzeyini artırır

B12 Vitamini de enerji üretimi için önemlidir. Vücudun yiyecekleri enerjiye dönüştürmesine yardımcı olur, bu da yine yorgunluğu azaltmaya ve genel enerji seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir. Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, yeterince B12 Vitamini almıyor olabilirsiniz.

Bunların yanı sıra,B12 Vitamini faydaları arasında kalp ve kemik sağlığının korunması da yer almaktadır.

B12 Vitamini Nasıl Alınır?

B12 Vitamini ihtiyacımızı zengin ve dengeli bir beslenme ile giderebiliriz. Ancak; et ve yumurta gibi hayvansal kaynaklı besinlerde bulunan B12 vitamini bitkilerde bulunmamaktadır. Bu yüzden, vegan tarzı beslenen kişilerin bu anlamda beslenmelerine ayrıca dikkat etmeleri gereklidir. Elbette, beslenme yoluyla alınamadığı durumlarda takviye vitamin olarak alınması yaşanacak sorunları engellenebileceği gibi sağlığımızı da güçlendirecektir.

Diğer Haberler

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz Boş
  50TL İNDİRİM KUPONU!
  Mail listemize abone olarak anında 50TL indirim kuponu kazanabilirsiniz!
  *kuponlar tek kullanımlık olup, mail adresinize gönderilecektir.
   Abone Ol
   Gizlilik Politikasını okudum, onayladım, kabul ediyorum.