400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
D Vitamininin Sağlık Üzerindeki Etkisi

D Vitamininin Sağlık Üzerindeki Etkisi

D Vitamininin Sağlık Üzerindeki Etkisi: Yeni Çalışma Vücut Ağırlığının Önemli Olduğunu Öneriyor

Yazan: BRİGHAM VE KADIN HASTANESİ – 4 ŞUBAT 2023

Daha yüksek BMI’ye sahip bireyler D vitamini takviyesine zayıflamış bir yanıt göstermişlerdi ki bu da kanser, diyabet ve otoimmün hastalıklar gibi sonuçlardaki eşitsizlikleri açıklamaktadır.

Massachusetts General Brigham sağlık sisteminin bir üyesi olan Brigham and Women’s Hospital’dan araştırmacılar, yüksek Vücut Kitle İndeksi (VKİ) olan kişilerde D vitamini metabolize edilmesinin nasıl değişebileceğini gösteren yeni kanıtlar ortaya çıkardılar. JAMA Network Open’da yayınlanan bulgular, D vitamini ve deniz omega-3 takviyelerinin kanser, kalp hastalığı riskini azaltma üzerindeki etkisini araştıran Brigham araştırmacıları tarafından yönetilen ülke çapında bir klinik çalışma olan VITAL denemesinden elde edilen verilerin yeniden analizinden geliyor. ve inme.

Brigham’s Division’da yardımcı epidemiyolog olan ScD’den ilk yazar Deirdre K. Tobias, “Orijinal VITAL verilerinin analizi, D vitamini takviyesinin çeşitli sağlık sonuçları üzerindeki olumlu etkilerle ilişkili olduğunu, ancak yalnızca BMI’si 25’in altında olan kişiler arasında olduğunu buldu” dedi. Önleyici ilaç. “Daha yüksek vücut ağırlıklarında D vitamini metabolizmasında farklı bir şeyler oluyor gibi görünüyor ve bu çalışma, BMI’si yüksek olan bireyler için takviyenin azalan sonuçlarını açıklamaya yardımcı olabilir.”

D vitamini, birçok biyolojik süreçte yer alan ve en önemlisi vücudumuzun kalsiyum ve magnezyum gibi mineralleri emmesine yardımcı olan temel bir besindir. İhtiyacımız olan D vitamininin bir kısmı vücutta güneş ışığından yapılırken, D vitamini eksiklikleri genellikle takviye ile tedavi edilir. Laboratuvar çalışmaları, epidemiyolojik araştırmalar ve klinik araştırmalardan elde edilen kanıtlar, D vitamininin kanser ve kardiyovasküler hastalıkların insidansında ve ilerlemesinde rol oynayabileceğini öne sürdü ve orijinal VITAL çalışmasını harekete geçiren de bu kanıttı.

VITAL çalışması, 50 yaş üstü erkekleri ve 55 yaş üstü kadınları içeren 25.871 ABD’li katılımcı üzerinde yapılan randomize, çift kör, plasebo kontrollü bir çalışmaydı. Kayıt sırasında hiçbir katılımcı kanser ve kardiyovasküler hastalıktan arınmıştı. . Deneme, genel kohortta kanseri, kalp krizini veya felci önlemede D vitamini takviyesinin çok az faydasını bulurken, BMI ile kanser insidansı, kanser mortalitesi ve otoimmün hastalık insidansı arasında istatistiksel bir korelasyon vardı. Diğer çalışmalar, tip 2 diyabet için benzer sonuçlar göstermektedir.

Yeni çalışma bu korelasyonu araştırmayı amaçladı. Araştırmacılar, başlangıçta (D vitaminine randomizasyondan önce) kan örnekleri sağlayan orijinal denemeden 16.515 katılımcının yanı sıra iki yıl sonra alınan bir takip kan örneği ile 2.742 katılımcının verilerini analiz ettiler. Araştırmacılar, toplam ve serbest D vitamini seviyelerinin yanı sıra, vücudun D vitamini kullanmasına yardımcı olan metabolitleri, kalsiyum ve paratiroid hormonu gibi D vitamini için diğer birçok yeni biyobelirteçleri ölçtüler.

Brigham’da Önleyici Tıp Bölümü başkanı ve VITAL’in baş araştırmacısı olan kıdemli yazar JoAnn E. Manson, MD, DrPH, “Bunun gibi çoğu çalışma, toplam D vitamini kan düzeyine odaklanıyor” dedi. “D vitamini metabolitlerinin ve yeni biyobelirteçlerin bu genişletilmiş profiline bakabilmemiz, bize D vitamini mevcudiyeti ve aktivitesi ve D vitamini metabolizmasının bazı insanlarda bozulup diğerlerinde bozulmayabileceği konusunda benzersiz bilgiler verdi.”

Araştırmacılar, D vitamini takviyesinin, kiloları ne olursa olsun insanlarda D vitamini metabolizmasıyla ilişkili biyobelirteçlerin çoğunu artırdığını bulmuşlardır. Bununla birlikte, bu artışlar, BMI’leri yüksek olan kişilerde önemli ölçüde daha küçüktü.

Tobias, “İki yıl sonra, daha yüksek BMI ile D vitamini takviyesine körelmiş bir tepki olduğunu gösteren çarpıcı farklılıklar gözlemledik” dedi. “Bunun, klinik olarak etkileri olabilir ve potansiyel olarak, obezite durumuna göre D vitamini takviyesinin etkinliğinde gözlemlenen bazı farklılıkları açıklayabilir.”

“Bu çalışma, düşük VKİ’leri olanlarda D vitamini takviyesi ile kanser ölümlerinde, otoimmün hastalıklarda ve diğer sonuçlarda neden yüzde 30-40 azalma gördüğümüze, ancak daha yüksek BMI’leri olanlarda minimum fayda gördüğümüze ışık tutuyor. Manson, “Daha kişiselleştirilmiş D vitamini dozu ile popülasyon genelinde faydalar elde edin” dedi. “Bu nüanslar, D vitamini hikayesinde daha fazlası olduğunu açıkça ortaya koyuyor.”

Yazarlar, VITAL bulgularının, araştırma topluluğu için kanser ve diğer hastalıkları önlemek için D vitamini desteğinin potansiyel faydalarını keşfetmeye devam etmeleri ve ekin sağlık üzerindeki etkilerini değerlendirirken BMI’yi dikkate almaları için bir eylem çağrısı olduğu sonucuna varıyorlar.

Referans: “Vücut Ağırlığının D Vitamini Takviyesine ve Metabolizmasına Yanıt İlişkisi”, yazan Deirdre K. Tobias, ScD, Heike Luttmann-Gibson, Ph.D., Samia Mora, MD, MHS, Jacqueline Danik, MD, DrPH, Vadim Bubes , Ph.D., Trisha Copeland, MS, RD, Meryl S. LeBoff, MD, Nancy R. Cook, ScD, I-Min Lee, MD, ScD, Julie E. Buring, Sc ve JoAnn E. Manson, MD, DrPH, 17 Ocak 2023, JAMA Network Açık.

DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2022.50681

Ortak yazar Julie Buring, eşinin D vitamini ve plasebo sağlayan Pharmavite’in bilimsel danışma kurulunda olduğunu bildirdi. Ek açıklamalar JAMA Network Open yayınında bulunabilir.

D Vitamini ve Omega-3 Denemesi, Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi tarafından desteklendi ve müdahale aşamasında Ulusal Kanser Enstitüsü’nden gelen hibelerle desteklendi; Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü; Diyet Takviyeleri Ofisi; Ulusal Nörolojik Bozukluklar ve İnme Enstitüsü; ve Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleyici Sağlık Merkezi. Yardımcı çalışmalar, Ulusal Kalp, Akciğer ve Kan Enstitüsü; Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü; Ulusal Yaşlanma Enstitüsü; Ulusal Artrit ve Kas-iskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü; Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü; ve diğerleri. Pharmavite LLC of Northridge, California (D vitamini) ve Norveç’ten Pronova BioPharma ve BASF (Omacor balık yağı) çalışma ajanlarını, eşleşen plaseboları ve takvim paketleri şeklinde ambalajları bağışladı. Quest Diagnostics, serum 25-hidroksivitamin D, paratiroid hormonu ve diğer biyobelirteçleri çalışmadan hiçbir ücret ödemeden ölçmüştür. Dr. LeBoff, Ulusal Artrit ve Kas-iskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü’nden ve Ulusal Artrit ve Kas-iskelet ve Deri Hastalıkları Enstitüsü’nden hibeler aldığını bildirdi.

Diğer Haberler

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz Boş
  50TL İNDİRİM KUPONU!
  Mail listemize abone olarak anında 50TL indirim kuponu kazanabilirsiniz!
  *kuponlar tek kullanımlık olup, mail adresinize gönderilecektir.
   Abone Ol
   Gizlilik Politikasını okudum, onayladım, kabul ediyorum.