400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
D Vitamininin Sağlığa Faydaları: En Çok Sorulan 9 Soru

D Vitamininin Sağlığa Faydaları: En Çok Sorulan 9 Soru

Güneş ışığı vitamini olarak bilinen D vitamininin birçok faydası vardır. “Güneş ışığı vitamini”nin kemik sağlığı, bağışıklık sağlığı, doğurganlık ve daha fazlası için faydalı olduğu gösterildi. Bilginizi geliştirmek ve bu besinin neden bu kadar önemli olduğunu anlamak için D vitamini ve sağlıkla ilgili ilk dokuz soruya cevap verelim:

1. D vitamini nedir?

D vitamini, sağlıklı kan kalsiyum ve fosfor seviyelerini koruma işlevi gören yağda çözünen bir vitamindir. D vitamini, kalsiyum emilimini artırır, böylece güçlü kemiklerin oluşmasına ve korunmasına yardımcı olur.

2. Ergokalsiferol ve kolekalsiferol?

Gıda ve diyet takviyelerinde bulunan iki ana D vitamini türü vardır: ergokalsiferol (D2 vitamini) ve kolekalsiferol (D3 vitamini).

Ergokalsiferol (D2 vitamini), D vitamininin bitki formudur ve tipik olarak mantar ve mayadan elde edilir. Çoğu reçeteli D vitamini ürünü D2 vitamini içerir.

Kolekalsiferol (D3 vitamini), vücudunuzun güneş ışığına maruz kaldıktan sonra ürettiği D vitamini türüdür. Doğal olarak D3 vitamini içeren çok fazla yiyecek yoktur, ancak somon ve ringa balığı gibi yağlı balıklar harika kaynaklardır. Çoğu takviye, D3 vitaminini lanolinden sağlar, ancak bitki bazlı takviyeler daha popüler hale geldikçe, bazı ürünler likenden D3 vitamini içerir.

Araştırmalar, D3 vitamininin kandaki D vitamini düzeylerini yükseltmede D2 vitamininden daha iyi olduğunu göstermektedir, bu nedenle D3 vitamini genellikle tercih edilen ek formdur.

D Vitamini takviyeleri tablet olarak da alınabilir. Tablet dışında D Vitamini efervesan formunda, gummy olarak hatta sıvı olarak da alınabilmektedir. En yaygın haliyle D vitamini takviyeleri tablet şeklindedir. Energia markamızla Almanya menşeli D3 efervesan ürünümüzü bu linkten satın alabilirsiniz.

3. Güneşten D vitamini alabilir misiniz?

D vitaminine bazen “güneş ışığı vitamini” denir ve bunun iyi bir nedeni vardır. Yeterli güneşe maruz kalma ile vücudunuz ihtiyacınız olan tüm D vitaminini üretebilir.

Ancak, yeterince güneş ışığına maruz kalmazsanız, yeterli D vitamini üretemeyebilirsiniz. Aynı durum, D vitaminini metabolize etmekte zorlanıyorsanız veya karaciğer veya böbrek fonksiyonlarınızda azalma varsa da geçerlidir. Güneşe maruz kalma sonucu vücutta üretilen D vitamini miktarı da yaşınıza, coğrafi konumunuza, günün saatine, dumana ve güneş kremi kullanımına bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

Yaşlandıkça, cildiniz güneş ışığından D vitamini sentezlemede daha az verimli hale gelir. Daha yaşlı yetişkinlerin de D vitamini üretimini etkileyebilecek iç mekanlarda zaman geçirme olasılığı daha yüksektir. Güneşten üretebileceğiniz D vitamini miktarını belirlemede konum da çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin çoğunda, yılın dört ayı güneş ışığından D vitamini yapamazsınız. Kuzey ABD veya Kanada’da yaşıyorsanız, yedi aya kadar zor olabilir.

Ayrıca güneş kremi kullanmak, güneşe maruz kalma yoluyla üretilen D vitamini miktarını azaltır. Uzmanlar hala cildinizi ve genel sağlığınızı güneşten korumak için güneş kremi kullanmanızı tavsiye ediyor, ancak 8 veya daha fazla SPF’li güneş kreminin D vitamini üretmek için ihtiyaç duyduğunuz ışınların %90’ını bloke edeceğini unutmayın.

4. D vitaminini yiyeceklerden alabilir misin?

D vitamini çok az gıdada doğal olarak bulunduğundan, tek başına diyetinizden yeterli D vitamini almak zordur. Yağlı balıklar (somon balığı gibi), karaciğer ve yumurta sarısı doğal olarak bir miktar D vitamini içerir. Kahvaltılık tahıllar ve süt genellikle D vitamini ile takviye edilir. Güçlendirme işlemi, D vitaminini doğal olarak içermeyebilecek yiyecek veya içeceklere ekler. Her gün bir litre güçlendirilmiş süt içmek size yaklaşık 10 mcg (400 IU) D vitamini sağlar.

5. Yeterli D vitamini alıp almadığınızı nasıl anlarsınız?

Optimal D vitamini kan seviyesi uzun süredir tartışılan bir konudur, ancak çoğu uzman en az 30 ng/ml’yi hedeflemeniz gerektiği konusunda hemfikirdir. D vitamini seviyenizi merak ediyorsanız veya endişeleniyorsanız, sağlık uzmanınızla görüşün – D vitamini seviyenizi belirlemek için basit bir kan testi isteyebilir.

6. Ne kadar D vitaminine ihtiyacınız var?

Uzmanlar, her gün ne kadar D vitaminine ihtiyacınız olduğu konusunda da tam olarak hemfikir değiller. D vitamini için mevcut Önerilen Diyet Ödeneği (RDA), yaşa bağlı olarak günde 15-20 mcg’dir (600-800 IU) ve günlük alım için üst sınır 100 mcg’dir (4.000 IU).

Bununla birlikte, D vitamini uzmanları, RDA’nın muhafazakar olduğunu düşünür ve çoğu yetişkin için tipik olarak daha yüksek dozlar önerir. Araştırmalar, 50 mcg (2.000 IU) ile 100 mcg (4.000 IU) arasındaki dozların sağlıklı D vitamini düzeylerini korumada hem güvenli hem de etkili olduğunu göstermektedir. Kilosu fazla olan kişiler, D vitamini metabolizmasını etkileyen ilaçlar kullananlar veya D vitamini emiliminde zorluk çekenler, her gün daha da yüksek miktarda D vitaminine ihtiyaç duyabilirler. Her gün ne kadar D vitamini ihtiyacınız olduğunu belirlemek için sağlık uzmanınızla konuştuğunuzdan emin olun. Güneşle teması kısıtlı kuzey Avrupa ülkelerinde sağlık sistemleri dar gelirli vatandaşlara D vitamini tableti tedarik etmektedir. Doğal yollardan D vitamini elde edilemezse mutlaka vitamin takviyeleri yoluyla yeterli miktarda D vitamini alınması uzmanlarca tavsiye edilmektedir.

7. D vitamini kemik sağlığı için neden önemlidir?

Çoğu insan kemik sağlığı için kalsiyuma odaklanır. Yaşlandıkça, yavaş yavaş kemik kütlesi kaybedersiniz. Bu normal bir süreçtir, ancak kalsiyum ve D vitamini gibi kemik sağlığı için yeterli miktarda besin almak, kemik gücünüzü korumanıza yardımcı olabilir ve gelecek yıllar boyunca aktif bir yaşam tarzını destekleyebilir.

8. D vitamininin kemik sağlığı dışında sağlığa başka faydaları var mı?

Sağlıklı D vitamini düzeylerinin doğurganlığı desteklemeye yardımcı olabileceğini ve gebe kalmaya çalışan bazı kadınlarda daha yüksek gebelik oranlarıyla bağlantılı olduğunu vurgulanır. Sağlıklı D vitamini seviyeleri, sağlıklı gebelik sonuçlarını, bağışıklık sağlığını ve hormonal sağlığı desteklemek için de gereklidir. D vitamini ihtiyacı gerekirse D vitamin takviyeleriyle desteklenmelidir.

9. Çok fazla D vitamini alabilir misiniz?

D vitamini paha biçilmez bir besin maddesi olmasına rağmen, çok fazla iyi bir şey her zaman iyi bir şey değildir. D vitamini yağda çözünür, yani fazla alırsanız vücudunuzun ondan kurtulması zor olur. D vitamini için üst sınır 100 mcg’dir (4.000 IU). Aşırı D vitamini alımı, kanınızda yüksek kalsiyum seviyelerine neden olabilir ve bu da başka sorunlara yol açabilir.

Gıdalardan çok fazla D vitamini almak zor olsa da, takviyeler bunu kolaylaştırır. Günde 100 mcg’ye (4,000 IU) kadar D vitamini dozları genellikle güvenlidir. Belirli bireyler için daha yüksek dozlar önerilebilir, ancak yalnızca bir sağlık hizmeti sağlayıcısının gözetimi altında alınmalıdır. D vitamini takviyesi alıyorsanız (veya almayı düşünüyorsanız), sizin için uygun dozu belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Güneş ışığı hakkında endişelenmeli misiniz? Tam olarak değil. Vücut, vücut tarafından üretilen D vitamini miktarını sınırlamada çok etkilidir. Bu nedenle güneş ışığından çok fazla D vitamini almak konusunda endişelenmenize gerek yok. Ancak güneşte daha fazla zaman geçiriyorsanız, cildinizi güneş kremi ile koruduğunuzdan emin olun.

D vitamini, genel sağlığınızda önemli bir oyuncudur. Kemik sağlığı, bağışıklık fonksiyonu, doğurganlık ve hamilelikteki rolleri ile bu hayati besin maddesinden yeterince aldığınızdan emin olmanız önemlidir. Mümkün olduğunda D vitamini açısından zengin yiyecekleri seçin, güneşte biraz zaman geçirin (güvenli bir şekilde) ve boşlukları doldurmak için yüksek kaliteli bir D vitamini takviyesi düşünün. Seçtiğiniz herhangi bir D vitamini ürününün bağımsız olarak test edildiğinden ve sertifikalandırıldığından emin olun – bu, şişedekinin etikettekiyle eşleştiğinin en iyi garantisidir.

Diğer Haberler

0
  0
  Sepet
  Sepetiniz Boş
  50TL İNDİRİM KUPONU!
  Mail listemize abone olarak anında 50TL indirim kuponu kazanabilirsiniz!
  *kuponlar tek kullanımlık olup, mail adresinize gönderilecektir.
   Abone Ol
   Gizlilik Politikasını okudum, onayladım, kabul ediyorum.