500TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
Çinko Takviyelerinin 7 Potansiyel Faydası

Çinko Takviyelerinin 7 Potansiyel Faydası

Bazı insanlar için çinko takviyeleri soğuk algınlığı süresini kısaltmaya, kan şekeri düzeylerini yönetmeye ve kalp sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Ancak bilmemiz gereken bazı riskler de var.

Çinko eksikliği riski altında değilseniz, muhtemelen çinko alımınızı fazla düşünmemişsinizdir. Bunun nedeni, vücudun çok fazla çinkoya ihtiyaç duymamasıdır ve Mount Sinai Sağlık Kuruluşu’na göre çoğu insan diyetleri ve bir multivitamin yoluyla yeterince çinko elde edebilir.

Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre yetişkin kadınlar için önerilen diyet yardımı günde 8 miligram (mg) ve erkekler için 11 mg’dır. Bu miktar, istiridye, kırmızı et, yengeç ve ıstakoz gibi çinko açısından zengin gıdalardan veya takviyelerden gelebilir.

Bununla birlikte, ek formda daha yüksek dozlarda çinko almanın bazı bireyler için belirli faydalar sağlayabileceğini öne süren bazı araştırmalar vardır.

Bu kanıtların çoğu, çinkonun yiyeceklerden gerçekçi olarak bekleyebileceğinizden çok daha yüksek dozlarda tüketilmesini içerir. Çevre sağlığı uzmanı ve Balance One Supplements danışmanı olan Trista Best, RD, MPH, her gün birkaç istiridye yemediğiniz sürece günde 40 mg’dan fazla çinko almanın zor olacağını söylemektedir.

NIH’ye göre günde 40 mg çinkonun güvenli kabul edilen tolere edilebilir üst sınır olduğunu belirtmekte fayda var ve aşırıya kaçamanın zararları vardır. Çok fazla çinko tüketmek bakır eksikliği veya anemi gibi sorunlara yol açabilir.

Hartford, Connecticut merkezli bir diyetisyen olan Summer Yule, RD, mümkünse takviyeler yerine tam gıdaları seçmenizi önerir. “Takviyelerin ilaçlarla gıdalardan daha fazla etkileşime girme olasılığı daha yüksektir” diyor.

Bu ilaçlar arasında antibiyotikler, immünosupresan ilaçlar (prednizon gibi), ACE inhibitörleri (benazepril [Lotensin], enalapril [Vasotec] ve diğerleri dahil olmak üzere tansiyon ilaçları), penisilamin (romatoid artrit tedavisinde kullanılan bir ilaç) ve klortalidon gibi diüretikler bulunur. (Hygroton), amilorid (Midamor) ve hidroklorotiyazid (Esidrix ve HydroDiuril), Sina Dağı’na göre.

Yule, “Ayrıca, takviyeler vücutta her zaman doğal gıda matrisinde paketlenmiş bir besinle aynı şekilde hareket etmez” diyor.

Ancak yine de çinko takviyesi almak istiyorsanız, işte çinko takviyeleri ile bağlantılı yedi potansiyel fayda.

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Çinko, popüler bir soğuk algınlığı ilacı olarak C vitamini ile çok benzer şekilde bağışıklık sistemini güçlendirir. Balance One Supplements danışmanı olan Trista Best, “Bağışıklık hücreleri, sağlıklı gelişim ve işlev için çinkoya bağlıdır” diyor. Çinkonun bağışıklık işleyişinde oynadığı bu rol, araştırmacıların hasta olduğunuzda veya hastalanmadan hemen önce çinko alımını artırmanın hastalık süresini kısaltmaya veya hastalanmanızı durdurmaya yardımcı olabileceğinden şüphelenmesinin nedenidir.

JRSM Open’da yayınlanan bir Mayıs 2017 meta-analizine göre, günde en az 75 mg çinko, soğuk algınlığını yüzde 33 oranında kısaltmaktadır. Nisan 2017 Açık Forum Enfeksiyon Hastalığı’nda yayınlanan bir başka meta-analiz, soğuk algınlığını tedavi etmek için günde 80 ila 92 mg çinko alan hastaların, almayanlara göre üç kat daha hızlı iyileştiğini buldu ve çalışma araştırmacılarını insanlara çinko asetat almalarını önermeye yönlendirdi. Çinkonun COVID-19’lu insanlara yardım edip edemeyeceğini bilmek için çok erken olsa da, Temmuz 2020’de Frontiers in Immunology’de yayınlanan bir incelemeye göre, özellikle yüksek risk altındakiler için çinkonun COVİD-19’un en olumsuz etkilerini azaltabileceğine dair spekülasyonlar var.

NIH, insanların tolere edilebilir üst sınıra bağlı kalması gerektiği için günde 40 mg önerir, bu nedenle daha yüksek bir doz denemeden önce kişiselleştirilmiş bir öneri için doktorunuza danışmanız iyi bir fikirdir.

2. Erken Doğum Riskini Azaltır

Çinko, vücudun protein ve DNA yapmasına yardımcı olur ve NIH’ye göre uygun büyüme ve gelişme için de gereklidir. Bu işlevleri nedeniyle hamile kadınlar ve küçük çocuklar için önemli bir mineraldir ve çinko takviyelerini hamile kadınların özellikle erken doğumu önlemek için alabilir.

Cochrane Sistematik İncelemeler Veritabanında Şubat 2015’te yayınlanan bir inceleme, hamile anneler çinko takviyesi aldığında erken doğumda yüzde 14’lük bir azalma olduğunu buldu. Ancak araştırmacılar bunun, inceledikleri çalışmaların çoğunun genel diyet kalitesi düşük ve başlangıçta çinko eksikliği olan düşük gelirli kadınları içermesinden kaynaklanabileceğini belirtti. Bu nedenle, erken doğumdaki azalma, takviyenin ek bir faydasından ziyade takviyelerin eksiklikleri düzeltmesinin sonucu olabilir.

Balance One Supplements danışmanı olan Trista Best, hamile bir kadına yalnızca bilinen bir eksikliği varsa çinko takviyesi önereceğini söylemekte. Ancak hamile kadınlar ve küçük çocuklar için, diyetinizde yeterince çinko aldığınızdan emin olarak eksiklikten kaçınmak önemlidir. Ayrıca, hamile olan kadınlar için önerilen günlük çinko alımının, hamile olan 18 yaş ve üstü kadınlar için günde 11 mg’a ve hamile olan 14 ila 18 yaş arasındaki kadınlar için günde 12 mg’a yükseltildiğini belirtmek önemlidir.

3. Çocuklukta Büyümeyi Destekler

Yule, “Çocuklarda çinko eksikliği gelişme geriliğine yol açabilir ve çinko takviyesi bu vakaların bazılarında yardımcı olabilir” diyor. Nutrients’te yayınlanan Mart 2018 tarihli bir meta-analiz’e göre, bebeklerde ve küçük çocuklarda çinko takviyesi sağlıklı büyümeyi teşvik etti ve özellikle çocuğun ikinci doğum gününden sonra boy ve kilo artışına yol açtı. Ancak araştırmacılar, mevcut kanıtların henüz başlangıç ​​niteliğinde olduğunu ve hangi çocukların ekstra çinkodan en çok fayda sağlayabileceğini daha iyi belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Yule, bir eksiklik olmadığı sürece çinko takviyesinin hala gerekli olmadığını veya şu anda önerilmediğini söylüyor. Çocuğunuzu takviyelere başlamadan önce çocuğunuzun çocuk doktoru ile belirli riskler ve potansiyel faydalar hakkında konuşun.

4. Kan Şekerini Yönetir

Hartford, Connecticut merkezli bir diyetisyen olan Summer Yule, “Diyabet hastaları çinko yetersizliği açısından daha yüksek risk altında olabilir” demektedir. Ocak-Nisan 2020’de Aile ve Toplum Tıbbı Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, kontrol grubundaki katılımcıların yüzde 6,4’ünde çinko eksikliği bulunurken, diyabetli gruptaki katılımcıların yüzde 67,9’unda yetersiz bulundu, ancak araştırmacılar olup olmadığını belirleyemedi. diyabet çinko eksikliğine neden oldu veya tam tersi.

Yine Summer Yule, “Bazı durumlarda, bu kişiler ihtiyaçlarını diyet yoluyla karşılayabilirken, diğerleri takviyeden yararlanabilir” diye açıklıyor.

Diabetology & Metabolic Syndrome adlı dergide yayınlanan bir araştırmaya göre, çinko takviyesi diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolüne katkıda bulunmakta ve sağlıklı lipid parametrelerini desteklemektedir. Nisan 2017’de Biological Trace Element Research’te yayınlanan bir çalışmada çinko takviyesinin obez bireylerde insülin duyarlılığını arttırdığı gösterilmiştir.

AlgaeCal ile Vancouver merkezli bir beslenme uzmanı olan Megan Wong, çinkonun, hücrelerin yediğimiz yiyeceklerdeki şekerleri kullanmasını ve böylece kanda birikmemesini sağlayan hormon olan insülinin depolanması ve salgılanmasında rol oynadığını açıklıyor. Çinko takviyesi, standart diyabet tedavisinin bir parçası değildir, ancak doktorunuza sormaya değer olabilir.

5. Makula Dejenerasyonunun İlerlemesini Yavaşlatır

Yaşla birlikte kötüleşme eğilimi gösteren bu göz hastalığı, Cleveland Clinic’e göre çinko da dahil olmak üzere birkaç önemli vitamin ve mineralle tedavi edilebilir. Investigative Oftalmology & Visual Science’da yayınlanan sistematik bir derleme, çinko içeren bir AREDS takviyesi (belirli bir multivitamin takviyesi türü) ile takviyenin ilerlemesini engelleyebileceğini öne sürmektedir. Bunun nedeni çinkonun retina sağlığında önemli bir rol oynaması.

NIH, çinko takviyesinin tedavi planınızın bir parçası olup olmayacağını öğrenmek için doktorunuza danışmanızı önerir.

6. Akne Temizler

Best, çinkonun anti-inflamatuar özellikler içerdiğini ve ayrıca yağ üretimini azalttığını ve bunun da onu sivilce ile savaşmak için potansiyel bir aday haline getirdiğini söylüyor. Dermatology’de yayınlanan bir araştırma, çinkonun akneli hastalarda iyileşmelere yol açtığını buldu, ancak reçeteli bir antibiyotik olan akne tedavisi minosiklin kadar başarılı değildi.

Çinkonun akne temizleme yeteneklerinin salisilik asit ve glikolik asit gibi diğer tedaviler kadar kapsamlı bir şekilde araştırılmadığını unutmayın, bu nedenle dermatoloğunuz sizi önce farklı, daha etkili bir bileşene yönlendirecektir. Ve çinko denemek istiyorsanız, takviyeler aldığınız diğer ilaçlarla etkileşime girebileceğinden yine de doktorunuzla görüşmeyi unutmayın.

7. Sağlıklı Kalbi ve Kan Damarlarını Teşvik Eder

Nutrition & Metabolism’de yayınlanan Ağustos 2015 tarihli bir sistematik inceleme ve meta-analiz, çinko takviyesinin (çalışmalar günde 15 ila 240 mg arasında değişen dozları içeriyordu) kalp sağlığı ile ilgili, toplam kolesterolü düşürmede ve düşük -yoğunluklu lipoprotein (LDL veya “kötü”) kolesterol ve trigliseritler için faydalı olduğunu gösterdi. Nutrition Research and Practice’de yayınlanan bir çalışmada, 40 obez Koreli kadından oluşan bir grup arasında daha yüksek çinko alımının daha düşük sistolik kan basıncı okumaları ile ilişkili olduğu bulundu. Ancak araştırmacılar çinkonun neden bu etkiye sahip olduğundan emin değillerdi. Uzman Best, daha fazla araştırmanın her zaman daha iyi olduğunu söylüyor, ancak bu çalışmalara dayanarak çinko takviyesinin kalbinize yardımcı olabileceği görülüyor. Sağlık geçmişinize uyan bir öneri almak için sağlık uzmanınıza danışın.

Diğer Haberler