500TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
C Vitamininin Sağlımız Üzerindeki 7 Etkisi ya da C Vitamininin 7 Faydası

C Vitamininin Sağlımız Üzerindeki 7 Etkisi ya da C Vitamininin 7 Faydası

  • Patrone Pharma
  • Blogs
  • C Vitamininin Sağlımız Üzerindeki 7 Etkisi ya da C Vitamininin 7 Faydası

C vitamini nedir?

Aynı zamanda askorbik asit olarak bilinen C vitamini, insan vücudunun, kan damarları, kıkırdakları, kasları ve kemiklerde bulunan kollajen proteini oluşturmak için ihtiyaç duyduğu bir vitamin türüdür. Suda çözünür ve portakal, çilek, kivi, dolmalık biber, brokoli, lahana ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur.

C vitamini için önerilen günlük alım miktarı kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır. Genellikle gıdalardan C vitamini almanız tavsiye edilirken, birçok insan ihtiyaçlarını karşılamak için takviyelere yönelmektedir.

C vitamini takviyesi almanın bilimsel olarak kanıtlanmış 7 faydası:

1. Kronik hastalık riskinizi azaltabilir

C vitamini, vücudunuzun doğal savunmasını güçlendirebilen güçlü bir antioksidandır. Antioksidanlar, bağışıklık sistemini güçlendiren moleküllerdir. Bunu, hücreleri serbest radikal adı verilen zararlı moleküllerden koruyarak yaparlar. Serbest radikaller biriktiğinde, birçok kronik hastalıkla bağlantılı olan oksidatif stres olarak bilinen bir durumu teşvik edebilirler. Araştırmalar, daha fazla C vitamini tüketmenin kandaki antioksidan seviyenizi %30’a kadar artırabileceğini gösteriyor. Bu, vücudun doğal savunmasının iltihapla savaşmasına yardımcı olur.

Özetleyecek olursak C vitamini, kan antioksidan seviyenizi artırabilen güçlü bir antioksidandır. Bu, kalp hastalığı gibi kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Yüksek tansiyonun yönetilmesine yardımcı olabilir

Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık üçte biri yüksek tansiyona sahiptir. Yüksek tansiyon kalp hastalığı riskini arttırır. Araştırmalar C vitamininin hem yüksek tansiyonu olan hem de olmayanlarda kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bir hayvan araştırması, bir C vitamini takviyesi almanın, kalpten kan taşıyan kan damarlarını gevşetmeye yardımcı olduğunu ve bu da kan basıncı seviyelerinin düşmesine yardımcı olduğunu buldu. Ayrıca, 29 insan çalışmasının analizi, sağlıklı yetişkinlerde C vitamini takviyesi almanın ortalama olarak sistolik kan basıncını (üst değer) 3,8 mmHg ve diyastolik kan basıncını (alt değer) 1,5 mmHg azalttığını buldu. Yüksek tansiyonu olan yetişkinlerde, C vitamini takviyeleri ortalama olarak sistolik kan basıncını 4,9 mmHg ve diyastolik kan basıncını 1,7 mmHg azalttı.

Bu sonuçlar umut verici olsa da, kan basıncı üzerindeki etkilerinin uzun vadeli olup olmadığı açık değildir. Ayrıca, yüksek tansiyonu olan kişiler tedavi için tek başına C vitaminine güvenmemelidir.

Sonuç olarak C vitamini takviyelerinin hem sağlıklı yetişkinlerde hem de yüksek tansiyonu olanlarda kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur. C Vitamini takviyeleri tablet, efervesan, hatta çiğnenebilir gummy şeklinde bile alınabilir.

3. Kalp hastalığı riskinizi azaltabilir

Kalp hastalığı dünya çapında önde gelen ölüm nedenidir. Yüksek tansiyon, yüksek trigliserit veya LDL (kötü) kolesterol seviyeleri ve düşük HDL (iyi) kolesterol seviyeleri dahil olmak üzere birçok faktör kalp hastalığı riskini artırır. C vitamini, kalp hastalığı riskini azaltabilecek bu risk faktörlerini azaltmaya yardımcı olabilir. Örneğin, 293.172 katılımcının üzerinde yapılan bir çalışmanın analizi, 10 yıl sonra günde en az 700 mg C vitamini alan kişilerin, C vitamini takviyesi almayanlara göre kalp hastalığı riskinin %25 daha düşük olduğunu buldu. İlginç bir şekilde, benzer bir çalışmanın başka bir analizi, takviyeler yerine gıdalardan C vitamini tüketmenin daha düşük kalp hastalığı riski ile bağlantılı olduğunu buldu.

Bununla birlikte, bilim adamları, C vitamini açısından zengin gıdaları tüketen kişilerin, ek alanlara göre daha sağlıklı bir yaşam tarzı izleyip izlemediğinden emin değildi. Bu nedenle, farklılıkların C vitamininden mi yoksa diyetlerinin diğer yönlerinden mi kaynaklandığı belirsizliğini koruyor.

13 çalışmanın bir başka analizi, günde en az 500 mg C vitamini almanın kan kolesterolü ve trigliserit seviyeleri gibi kalp hastalığı risk faktörleri üzerindeki etkilerini inceledi. Analiz, C vitamini takviyesi almanın LDL (kötü) kolesterolü yaklaşık 7,9 mg/dL ve kan trigliseritlerini 20.1 mg/dL kadar önemli ölçüde azalttığını buldu.

Kısacası, günde en az 500 mg C vitamini tüketmenin kalp hastalığı riskini azaltabileceği görülüyor. Bununla birlikte, zaten C vitamini açısından zengin bir diyet tüketiyorsanız, takviyeler ek kalp sağlığı yararları sağlamayabilir. Özetle; C vitamini takviyeleri, kalp hastalığı riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bu takviyeler, yüksek kan LDL (kötü) kolesterol ve trigliserit seviyeleri dahil olmak üzere kalp hastalığı risk faktörlerini azaltabilir.

4. Kan ürik asit düzeylerini düşürebilir ve gut ataklarını önlemeye yardımcı olabilir

Gut, Amerikalı yetişkinlerin yaklaşık %4’ünü etkileyen bir artrit türüdür. İnanılmaz derecede ağrılıdır ve eklemlerin, özellikle de ayak başparmağının iltihaplanmasını içerir. Gut hastalığı olan kişilerde şişlik ve ani, şiddetli ağrı atakları görülür. Kanda çok fazla ürik asit olduğunda gut belirtileri ortaya çıkar. Ürik asit, vücut tarafından üretilen atık bir üründür. Yüksek seviyelerde kristalleşebilir ve eklemlerde birikebilir.

İlginç bir şekilde, birkaç çalışma, C vitamininin kandaki ürik asidi azaltmaya yardımcı olabileceğini ve sonuç olarak gut ataklarına karşı koruma sağlayabileceğini göstermiştir. Örneğin, 1.387 erkeğin katıldığı bir araştırma, en fazla C vitamini tüketenlerin, en az tüketenlere göre kandaki ürik asit düzeylerinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu buldu.

Başka bir çalışmada, C vitamini alımının gut gelişimiyle bağlantılı olup olmadığını belirlemek için 20 yıl boyunca 46.994 sağlıklı erkek izlendi. C vitamini takviyesi alan kişilerin gut riskinin %44 daha düşük olduğu bulundu.

Başkaca bir analizde 30 gün boyunca C vitamini takviyesi almanın plaseboya kıyasla kan ürik asidini önemli ölçüde azalttığını buldu. C vitamini alımı ile ürik asit seviyeleri arasında güçlü bir bağlantı var gibi görünse de, C vitamininin gut üzerindeki etkileri hakkında daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Kısaca C vitamini açısından zengin gıdalar ve takviyeler, kan ürik asit düzeylerinin düşmesi ve gut riskinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir.

5. Demir eksikliğini önlemeye yardımcı olur

Demir, vücutta çeşitli işlevleri olan önemli bir besindir. Kırmızı kan hücreleri yapmak ve vücutta oksijen taşımak için gereklidir. C vitamini takviyeleri, diyetteki demirin emilimini artırmaya yardımcı olur. C vitamini, bitki bazlı demir kaynakları gibi zayıf emilen demirin emilmesi daha kolay bir forma dönüştürülmesine yardımcı olur. Et önemli bir demir kaynağı olduğundan, bu özellikle etsiz beslenen insanlar için yararlıdır. Sadece 100 mg C vitamini tüketmek, demir emilimini %67 oranında iyileştirebilir. Sonuç olarak, C vitamini, demir eksikliğine yatkın kişilerde anemi riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, hafif demir eksikliği anemisi olan 65 çocuğa C vitamini takviyesi verildi. Araştırmacılar, takviyenin tek başına anemilerini kontrol etmeye yardımcı olduğunu buldu. Düşük demir seviyeniz varsa, daha fazla C vitamini açısından zengin gıdalar tüketmek veya C vitamini takviyesi almak kandaki demir seviyenizi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Özetle C vitamini, et içermeyen kaynaklardan alınan demir gibi zayıf emilen demirin emilimini iyileştirebilir. Ayrıca demir eksikliği riskini de azaltabilir.

6. Bağışıklığı Artırır

İnsanların C vitamini takviyesi almasının ana nedenlerinden biri, C vitamini bağışıklık sisteminin birçok bölümünde yer aldığından bağışıklıklarını güçlendirmektir. İlk olarak, C vitamini, vücudu enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan lenfositler ve fagositler olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur. İkincisi, C vitamini, bu beyaz kan hücrelerini serbest radikaller gibi potansiyel olarak zararlı moleküllerin zararlarından korurken daha etkili bir şekilde işlev görmesine yardımcı olur. Üçüncüsü, C vitamini cildin savunma sisteminin önemli bir parçasıdır. Aktif olarak cilde taşınır, burada bir antioksidan görevi görebilir ve cildin bariyerlerini güçlendirmeye yardımcı olur.

Çalışmalar ayrıca C vitamini almanın yara iyileşme süresini kısaltabileceğini göstermiştir. Dahası, düşük C vitamini seviyeleri, kötü sağlık sonuçlarıyla ilişkilendirilmiştir. Örneğin, pnömonisi olan kişilerde C vitamini seviyeleri daha düşük olma eğilimindedir ve C vitamini takviyelerinin iyileşme süresini kısalttığı gösterilmiştir. Özetlemek gerekirse C vitamini, beyaz kan hücrelerinin daha etkili çalışmasına yardımcı olarak, cildinizin savunma sistemini güçlendirerek ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olarak bağışıklığı artırabilir.

7. Yaşlandıkça hafızanızı ve düşüncenizi korur

Demans, zayıf düşünme ve hafıza semptomlarını tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Dünya çapında 35 milyondan fazla insanı etkiler ve tipik olarak yaşlı yetişkinler arasında görülür. Çalışmalar, beyin, omurga ve sinirlerin (tamamen merkezi sinir sistemi olarak bilinir) yakınındaki oksidatif stres ve iltihaplanmanın bunama riskini artırabileceğini düşündürmektedir. C vitamini güçlü bir antioksidandır. Bu vitaminin düşük seviyeleri, düşünme ve hatırlama yeteneğinin bozulmasıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, birkaç çalışma demansı olan kişilerin kandaki C vitamini düzeylerinin daha düşük olabileceğini göstermiştir. Gıdalardan veya takviyelerden alınan yüksek C vitamini alımının, yaşlandıkça düşünme ve hafıza üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Diyetinizden yeterince C vitamini almıyorsanız, C vitamini takviyeleri bunama gibi durumlara karşı yardımcı olabilir. Bununla birlikte, C vitamini takviyelerinin sinir sistemi sağlığı üzerindeki etkilerini anlamak için ek insan çalışmalarına ihtiyaç vardır.

Özetle düşük C vitamini seviyeleri, artan hafıza ve demans gibi düşünme bozuklukları riski ile bağlantılıyken, gıdalardan ve takviyelerden yüksek miktarda C vitamini alımının koruyucu bir etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Diğer Haberler