400TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
C Vitamini ve Beslenme

C Vitamini ve Beslenme

Soğuk algınlığı için C Vitamini – Gerçekten Çalışıyor mu?

Soğuk algınlığı insanlarda en sık görülen bulaşıcı hastalıktır ve ortalama bir kişi yılda birkaç kez bir hastalığa yakalanır. İlginç bir şekilde, C vitamininin sıklıkla etkili bir tedavi olduğu iddia edilmiştir.

1970 civarında, Nobel ödüllü Linus Pauling, C vitamininin soğuk algınlığı tedavisinde yardımcı olduğu teorisini popüler hale getirdi. Mega dozlarda C vitamini veya günde 18.000 mg’a kadar soğuk algınlığı önleme hakkında bir kitap yayınladı. Karşılaştırma için, BKİ kadınlar için 75 mg ve erkekler için 90 mg’dır. O zaman, hiçbir güvenilir çalışma bunun doğru olduğunu kanıtlamamıştı. Ancak sonraki birkaç on yıl içinde, çok sayıda randomize kontrollü çalışma, vitaminin soğuk algınlığı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını inceledi.

Sonuçlar oldukça hayal kırıklığı yarattı.

11.306 katılımcıyı içeren 29 çalışmanın analizi, 200 mg veya daha fazla C vitamini takviyesinin soğuk algınlığı riskini azaltmadığı sonucuna varmıştır.

Bununla birlikte, düzenli C vitamini takviyelerinin aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli faydaları vardı:

• Azaltılmış soğuk şiddeti: Soğuk algınlığı semptomlarını azaltarak daha az şiddetli hale getirdiler.

• Azaltılmış soğuk süresi: Takviyeler iyileşme süresini yetişkinlerde %8 ve çocuklarda ortalama %14 oranında azalttı.

1-2 gramlık ek bir doz, çocuklarda soğuk algınlığı süresini ortalama olarak %18 kısaltmak için yeterliydi. Yetişkinlerde yapılan diğer çalışmalar, etkili olmak için günde 6-8 gram bulmuştur. C vitamininin yoğun fiziksel stres altındaki kişilerde daha da güçlü etkileri olduğu görülmektedir. Maraton koşucuları ve kayakçılarda C vitamini soğuk algınlığı süresini yarıya indirdi.

Yardımcı Olabilecek Diğer Besinler ve Gıdalar

Soğuk algınlığının tedavisi yoktur.

Bununla birlikte, bazı gıdalar ve besinler vücudun iyileşmesine yardımcı olabilir. Geçmişte insanlar semptomlarını azaltmak için çeşitli gıdalar kullandılar. Bunlardan birkaçının işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır, ancak bazıları kanıtlarla desteklenmektedir.

• Flavonoidler: Bunlar meyve ve sebzelerde bulunan antioksidanlardır. Araştırmalar, flavonoid takviyelerinin akciğerlerde, boğazda ve burunda enfeksiyon riskini ortalama %33 oranında azaltabileceğini göstermektedir.

• Sarımsak: Bu yaygın baharat, solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmaya yardımcı olabilecek bazı antimikrobiyal bileşikler içerir.

Özetlemek gerekirse birkaç besin ve yiyecek, soğuk algınlığından kurtulmanıza ve hatta soğuk algınlığına yakalanma riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bunlara flavonoidler ve sarımsak dahildir.

C vitamini takviyesi soğuk algınlığına yakalanma riskinizi azaltmaz, ancak iyileşmenizi hızlandırabilir ve semptomlarınızın şiddetini azaltabilir. Soğuk algınlığını iyileştirmek için gereken yüksek C vitamini alımına ulaşmak için takviye almak gerekebilir, ancak aşırıya kaçmayın. Çünkü çok fazla C vitamininin bazı olumsuz yan etkileri vardır. Temel besin gereksinimlerinizi karşılamak için, bütün gıdalar genellikle daha iyi bir fikirdir. C vitamini açısından zengin sağlıklı yiyeceklere iyi örnekler arasında portakal, lahana ve kırmızı dolmalık biber bulunur.

Diğer Haberler