500TL ve üzeri alışverişlerinizde KARGO ÜCRETSİZ.
C Vitamini Hakkında Kanıtlanmamış İddialar

C Vitamini Hakkında Kanıtlanmamış İddialar

C vitamininin bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası olsa da, ya zayıf kanıtlarla ya da hiç kanıtla desteklenmeyen birçok asılsız iddia da vardır. İşte C vitamini hakkında kanıtlanmamış bazı iddialar:

• Soğuk algınlığını önler. C vitamini, soğuk algınlığının şiddetini ve iyileşme süresini yetişkinlerde %8, çocuklarda %14 oranında azaltıyor gibi görünse de soğuk algınlığını engellemez.

• Kanser riskini azaltır. Bir avuç çalışma, C vitamini alımını birkaç kanser riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirdi. Bununla birlikte, çoğu çalışma, C vitamininin kanser geliştirme riskini etkilemediğini bulmuştur.

• Göz hastalıklarına karşı korur. C vitamini, katarakt ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi göz hastalıkları risklerinin azalmasıyla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, C vitamini takviyelerinin hiçbir etkisi yoktur.

• Kurşun toksisitesini tedavi edebilir. Kurşun toksisitesi olan kişilerin C vitamini seviyeleri düşük gibi görünse de, insan çalışmalarında C vitamininin kurşun toksisitesini tedavi edebileceğini gösteren güçlü bir kanıt yoktur.

Özetle C vitamininin kanıtlanmış birçok faydası olmasına rağmen, soğuk algınlığını önlediği, kanser riskini azalttığı, göz hastalıklarına karşı koruduğu veya kurşun toksisitesini tedavi ettiği gösterilmemiştir.

C vitamini, diyet veya takviyelerden alınması gereken suda çözünen bir vitamindir. Antioksidan seviyelerini artırma, kan basıncını düşürme, gut ataklarına karşı koruma, demir emilimini artırma, bağışıklığı artırma ve kalp hastalığı ve bunama riskini azaltma gibi birçok etkileyici sağlık yararı ile ilişkilendirilmiştir. Genel olarak, C vitamini takviyeleri, diyetinizden yeterince almakta zorlanıyorsanız, C vitamini alımınızı artırmanın harika ve basit bir yoludur.

Çok Fazla C Vitamini Yan Etkilere Neden Olur mu?

• C vitamini

• Sindirim etkileri

• Ütü

• Böbrek taşı

• Dozaj

Sonuç olarak C vitamini, birçok meyve ve sebzede bol miktarda bulunan çok önemli bir besindir.

Bu vitaminden yeterince almak, sağlıklı bir bağışıklık sistemini korumak için özellikle önemlidir. Ayrıca yara iyileşmesinde, kemiklerinizi güçlü tutmada ve beyin fonksiyonlarını geliştirmede önemli bir rol oynar. İlginç bir şekilde, bazıları C vitamini takviyelerinin gıdalarda bulunan C vitamininden elde edilebileceklerin ötesinde faydalar sağladığını iddia etmektedir.

İnsanların C vitamini takviyesi almasının en yaygın nedenlerinden biri, soğuk algınlığını önlemeye yardımcı oldukları fikridir. Bununla birlikte, birçok takviye, bazı durumlarda istenmeyen yan etkilere neden olabilen aşırı yüksek miktarda vitamin içerir.

Bu araştırma, C vitamininin genel güvenliğini, çok fazla tüketmenin mümkün olup olmadığını ve yüksek dozlarda almanın olası olumsuz etkilerini araştırıyor. C vitamini suda çözünür ve vücudunuzda depolanmaz. Yağda çözünen vitaminlerin aksine suda çözünen vitaminler vücutta depolanmazlar. Bunun yerine tükettiğiniz C vitamini vücut sıvıları yoluyla dokularınıza taşınır ve fazlalıkları idrarla atılır. Vücudunuz C vitamini depolamadığı veya kendi başına üretmediği için günlük C vitamini yönünden zengin besinler tüketmeniz önemlidir.

Bununla birlikte, yüksek miktarda C vitamini takviyesi, sindirim sıkıntısı ve böbrek taşı gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Bunun nedeni, vücudunuza bu vitaminin normalden daha yüksek dozları ile aşırı yüklerseniz, birikmeye başlayacak ve potansiyel olarak aşırı doz semptomlarına yol açacaktır. Taze yiyecekler, özellikle meyve ve sebzeler yiyerek kolayca yeterli miktarda alabileceğiniz için, çoğu insanın C vitamini takviyesi alması gereksizdir.

Çok fazla C vitamini sindirim semptomlarına neden olabilir

Yüksek C vitamini alımının en yaygın yan etkisi sindirim sıkıntısıdır. Genel olarak, bu yan etkiler, C vitamini içeren yiyecekleri yemekten değil, vitamini takviye şeklinde almaktan kaynaklanır. Tek seferde 2.000 mg’dan fazla tüketirseniz, büyük olasılıkla sindirim semptomları yaşarsınız. Böylece günde 2.000 mg’lık tolere edilebilir bir üst sınır (TUL) oluşturulmuştur.

Aşırı C vitamini alımının en yaygın sindirim semptomları ishal ve mide bulantısıdır. Kanıtlarla desteklenmese de, aşırı alımın da asit reflüsüne yol açtığı bildirilmiştir. Çok fazla C vitamini almanın bir sonucu olarak sindirim sorunları yaşıyorsanız, sadece takviye dozunuzu azaltın veya C vitamini takviyelerinden tamamen kaçının. Kısaca günde 2.000 mg’dan fazla C vitamini almak, ishal ve mide bulantısı gibi semptomlar da dahil olmak üzere gastrointestinal rahatsızlığa neden olabilir.

C vitamini aşırı demir yüklenmesine neden olabilir

C vitamininin demir emilimini arttırdığı bilinmektedir.Bitkisel gıdalarda bulunan hem olmayan demire bağlanabilir. Hem olmayan demir, vücudunuz tarafından hayvansal ürünlerde bulunan demir türü olan heme demir kadar verimli bir şekilde emilmez. C vitamini, hem olmayan demir ile bağlanır ve vücudunuzun emmesini çok daha kolay hale getirir. Bu, özellikle demirinin çoğunu bitki bazlı gıdalardan alan kişiler için önemli bir işlevdir.

Yetişkinlerde yapılan bir araştırma, yemekle birlikte 100 mg C vitamini aldıklarında demir emiliminin %67 arttığını buldu. Ancak hemokromatoz gibi vücutta demir birikimi riskini artıran rahatsızlıkları olan kişiler C vitamini takviyesi konusunda dikkatli olmalıdır.

Bu koşullar altında aşırı C vitamini almak, aşırı demir yüklenmesine neden olabilir ve bu da kalbinize, karaciğerinize, pankreasınıza, tiroidinize ve merkezi sinir sisteminize ciddi zararlar verebilir. Bununla birlikte, demir emilimini artıran bir durumunuz yoksa aşırı demir yüklenmesi pek olası değildir. Ek olarak, aşırı demir ek formda tüketildiğinde aşırı demir yüklenmesi daha olasıdır.

Yüksek dozlarda takviye almak böbrek taşlarına neden olabilir

Fazla C vitamini vücuttan bir vücut atığı olan oksalat olarak atılır. Oksalat tipik olarak vücuttan idrar yoluyla çıkar. Ancak bazı durumlarda oksalat minerallere bağlanarak kristaller oluşturarak böbrek taşı oluşumuna neden olabilir. Çok fazla C vitamini tüketmek, idrarınızdaki oksalat miktarını artırma potansiyeline sahiptir, bu da böbrek taşı geliştirme riskini artırır.

Yetişkinlerin 6 gün boyunca günde iki kez 1000 mg C vitamini takviyesi aldığı bir çalışmada, salgıladıkları oksalat miktarı %20 arttı. Yüksek C vitamini alımı, yalnızca daha fazla miktarda idrar oksalat ile ilişkili değildir, aynı zamanda özellikle 2.000 mg’dan fazla tüketirseniz böbrek taşlarının gelişimi ile bağlantılıdır.

Günde 2.000 mg’dan fazla alan kişilerde böbrek yetmezliği raporları da bildirilmiştir. Ancak bu, özellikle sağlıklı insanlarda son derece nadirdir. Çok fazla C vitamini tüketmek böbreklerinizdeki oksalat miktarını artırabilir ve bu da böbrek taşlarına yol açma potansiyeline sahiptir.

Ne kadar C vitamini çok fazla?

C vitamini suda çözünür olduğundan ve vücudunuz onu tükettikten sonraki birkaç saat içinde fazla miktarda attığından, fazla tüketmek oldukça zordur. Aslında, tek başına diyetinizden çok fazla C vitamini almanız neredeyse imkansızdır. Sağlıklı insanlarda, önerilen günlük miktarın üzerinde tüketilen herhangi bir ekstra C vitamini vücuttan atılır. Bir perspektife oturtmak gerekirse, alımınız kabul edilebilir üst sınıra ulaşmadan önce 29 portakal veya 13 dolmalık biber tüketmeniz gerekir. Bununla birlikte, insanlar takviye aldığında aşırı dozda C vitamini riskleri daha yüksektir ve bazı durumlarda çok fazla vitamin tüketmek mümkündür. Örneğin, aşırı demir yüklemesi riskini artıran veya böbrek taşlarına yatkın durumları olanlar, C vitamini alımı konusunda dikkatli olmalıdır.

Sindirim sıkıntısı ve böbrek taşları da dahil olmak üzere C vitamininin tüm olumsuz etkileri, insanlar onu 2.000 mg’dan fazla mega dozlarda aldıklarında ortaya çıkıyor gibi görünüyor. Bir C vitamini takviyesi almayı seçerseniz, günlük ihtiyaçlarınızın %100’ünden fazlasını içermeyen bir tane seçmek en iyisidir. Bu, erkekler için günde 90 mg ve kadınlar için günde 75 mg’dır. Özetle yiyeceklerden çok fazla C vitamini tüketmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, bu vitamini takviye ediyorsanız, erkekseniz günde 90 mg’dan veya kadınsanız günde 75 mg’dan fazla almayarak çok fazla alma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

C vitamini çoğu insan için genellikle güvenlidir. Bu, özellikle takviyelerden ziyade gıdalardan alıyorsanız geçerlidir. C vitamini alan kişiler, çok fazla tüketme ve en yaygın olanı sindirim semptomları olan yan etkiler yaşama riski altındadır. Bununla birlikte, aşırı miktarda C vitamini alınması, aşırı demir yüklenmesi ve böbrek taşları gibi daha ciddi sonuçlar doğurabilir. Sağlıklı insanlarda nadiren görülen bir C vitamini eksikliğiniz yoksa, bu vitamini yüksek dozlarda almanız muhtemelen gereksizdir.

Diğer Haberler